Zaman Yönetimi Sanatında Ustalaşmak: Başarıyı En Üst Düzeye Çıkarmak

Günümüzün hızlı tempolu dünyasında zaman, çoğu zaman fark edilmeden kayıp giden değerli bir kaynaktır. Etkili zaman yönetimi, sağlıklı bir iş-yaşam dengesini korurken kişisel ve profesyonel hedeflere ulaşmanın anahtarıdır. 

Belirli bir zaman çerçevesinde görevleri organize etmek demektir zaman yönetimi. Aslında buna başka bir bakış açısı ile hayatımızı yönetmek diyebiliriz. Zaman yönetimine hangi yaşta, hangi alanda olduğu fark etmeksizin bir hedefi olan herkesin ihtiyacı vardır. 

İyi bir zaman yönetimi hem strese iyi gelecektir, hem de hedeflerimize daha az eforla ulaşmamızı ya da bir görevi kısa bir süre de verimli bir şekilde bitirmemizi sağlayacaktır. Bunun sonucunda elimizde yeni bir şeyler öğrenmeye ayıracak daha fazla zamanımız kalmış olur.

Zaman yönetimi gün içinde binbir farklı görev tamamlamak değildir gün içinde belirli ve önemli görevleri yüksek kalitede tamamlamaktır. Zamanı verimli kullanmamak hayat kalitemizi yüksek ölçüde düşüren bir durumdur. Zamanı verimsiz kullanmak bir hedefe ulaşmamızı engelleyen en önemli faktörlerden biridir. 

1. Net Hedefler Belirleyin Ve Görevleri Önceliklendirin

       Zamanı etkili bir şekilde yönetmek için net hedefler belirlemek ve önceliklerinizi belirlemeniz çok önemlidir. Daha büyük hedefleri daha küçük görevlere ayırın ve bu görevler için belirli bir zaman dilimi belirleyin.

2. Hedefleriniz doğrultusunda plan yapmak için belirli bir süre ayırın

 Plan yapmak görevlere ayrılmış hedefleri organize etmektir bir bakış açısıyla. Plan yaparken gerçekçi olunması, olası engellerin göz önünde bulundurulması ve bunlar için çıkış yolları hazırlanması veya esnek zaman tanınması ve zamanı iyi değerlendirmek plan yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli noktadır.

3. Günlük görev listesi oluşturun

         Gün içinde yapılması gereken görevleri bir not kağıdına ya da bir deftere not alabilirsiniz. Bu sizin gün içinde belirli bir yolu takip edebilmenizi sağlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır: görevleri önem sırasına göre sıralamak. Unutmayın beklenmeyen aksamalar sonucunda bazı görevler aksayabilir o nedenle beklemeyen gecikmeler konusunda gerçekçi olunmalı ve zaman tanınmalı.

4. Ne kadar verimli çalıştığınıza odaklanın

          Ne kadar süre boyunca çalıştığınıza değil ne kadar verimli çalıştığınıza odaklanın. Sonuç herşeyden önemlidir.

5. Günlerinizi ve haftalarınızı planlayın

    Hedefleriniz doğrultusunda günlerinizi ve haftalarınızı planlayın. Bu demek değildir:haftanın her günü için bir hafta öncesinden yapılacaklar listesi oluşturmak. Önemli ve anahtar adımlar olan görevleri bir haftalık planlayıcıda tutmaktır. 

6. Görevler için süre belirleyin

         Zamanı verimli kullanmak için önemli bir noktadır aslında. Bir göreve belirli bir süre içinde bakmak bir göreve ne zaman biterse o zaman bırakırım bakış açısından çok daha doğru olan bir bakış açısıdır. Örneğin x görevi için iki saat veriyorum kendime ya da y görevine bugün iki saat yarın iki saat çalışıcam gibi. Burada gerçekçi olmak önemlidir. Bu çalışmanızın verimini önemli ölçüde artıracaktır.

7. Görevleri yönetilebilir parçalara ayırın

Kapsamlı ve büyük görevler biraz bunaltıcı olabilir ve aynı zamanda erteleme alışkanlığına  yol açabilir. Büyük projeleri daha küçük görevlere ayırın. İlerlemeyi ölçmek için kilometre taşları ya da  kontrol noktaları belirleyin.

8. Çoklu görevden kaçının

Görevler arasında fazla geçiş yapmak bilişsel aşırı yüklenmeye neden olur ve verimliliği azaltır. İnsan beyni her seferinde tek bir görevi yapmak üzere programlanmıştır. Bunun yerine her seferinde bir göreve odaklanın tamamlayın ve bir sonrakine geçin.

9. Mola vermekten kaçınmayın

Düzenli molalar vermek hem verimi artıracaktır hem de daha fazla stres yüklenmesinin önüne geçecektir.

Unutmayın zaman yönetimini aşırı kontrol haline dönüştürmekten kaçınmak gerekir. Bir plan doğrultusunda çalışıp biraz akışına bırakmak daha doğru olabilir. Bir plana sadık kalmak, bir yolu takip etmek fakat aşırı düşünmekten kaçınmak gerekir. Bu makalede zaman yönetimi nedir, ne değildir, ipuçları nelerdir gibi sorulara umarım cevap bulabilmişsinizdir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir