Nietzsche Ağladığında 1

( spoiler içermektedir )

 

“Acaba çevreme bakmayarak ömrümün ne kadarını boşa geçirmişimdir? Daha doğrusu, bakıp da göremeyerek?”

Her gün dışarı çıkarız ama belkide gezdiğimiz sokaklara veya o çevrelere hep nötr bir gözle bakarız. Belki de burada kastedilen çevrenin, etrafında olan bitenlerin ne kadar farkındasın olabilir mi? Çoğumuz otomatik pilotta yaşamımızı sürdürürüz belkide burada kastedilmek istenilen budur. Peki buna düşüncelerimiz sebep olmaz mı? Ya da bilincimiz neden çevreye kendini kapatır? 

Bizler aslında dış görünüşe sandığımızdan daha çok önem veririz: Örneğin güzel bir kadın ya da yakışıklı bir adamın ağzından çıkan sözler normal bir adam veya kadının ağzından çıkan sözler ile aynı da olsa biz güzel olanı ciddiye ve dikkate alırız. Dış görünüş gerçekten önemlidir kimse bunu inkar edemez. Bu konuyu büyük ihtimalle başka bir blog yazımda ele alacağım ama son sözlerim olarak dış görünüş her şey değildir gibi sözlerin üstünü çizmiş ve doğru olmadığını kanıtlamış olduk. Ama derseniz ki bu bilgi yüzde yüz doğru değildir diye evet yüzde yüz doğru olmasa da, arada yüzde birlik istisnalar da olsa, çoğumuz o yüzde 99 luk dilimin içindeyiz diyorum ve devam ediyorum. 

Breuer ve Nietzsche görüşüyor. Kağıt üstünde bu kadar otoriter olan bir adam nasıl böyle naif biri olabiliyor? Bu profesyonellik olabilir mi? Herkes mesleğinde profesyoneldir. Meslek hayatı ile kişisel hayat arasında aşılamaz bir uçurum olmalıdır ve Nietzsche de bunu çok iyi bir şekilde koruyor gibi. 

“Kimsen o ol. Ve gerçeklik olmadan bir insan kendisinin kim ve ne olduğunu nasıl keşfedebilir ki?” 

Eğer olduğun kişi olmazsan kendini nasıl keşfedebilirsin ki: İnsan sürekli olarak kendini kendinden saklarsa ömrü boyunca kim olduğunu bilmeyebilir. Düşünmek gerekirse insan kendini kendinden bile gizlerse asla gerçeklerle yüzleşemez. Bu aslında bir çeşit korkaklık olabilir mi? Ya da bunu yapan insan kendinden korkuyor olabilir mi? Kendinle yüzleşirsen değişime fırsat vermiş olursun. Tamam peki diyorum kendime, kendinle yüzleşmek ne demek ve nasıl olur?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir