Kitap Okumanın Bazı Faydaları

Kitap okumak, kendimizi daha önce hiç duymadığımız hikayelerin içinde bulmanın, hiç bilmediğimiz dünyaları keşfetmenin ve yeni bilgiler öğrenmenin harika bir yoludur. Özellikle iş hayatında, okul hayatında veya sosyal hayatta yazılı ve sözlü olarak kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirdiği için de çok önemlidir.

Bir kitabı okumaya başladığımızda gördüğümüz o dünyanın veya o hikayenin size öğreteceği çok şey vardır. Kitap okumak insanın kendini keşfetmesine yardımcı olan en güzel yollardan birisidir.

Sonuç olarak hiç bir kelime kitap okumanın faydalarını anlatmaya yetmez. Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa hemen bugün kendinize uygun bir kitaptan başlamanız çok faydalı olacaktır.

1. Kendinizi İfade Edebilme Yeteneğini Geliştirir

Kendinizi hem yazılı hem de sözlü olarak ifade edebilme yeteneği iş hayatında ya da okul hayatında başarıya ulaşmamıza yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. O nedenle her gün kitap okumak bu açıdan çok önemlidir. Aynı zamanda kendini kendine ifade edebilme yeteneğini geliştirmekte de önemli bir rol oynamaktadır.

2. Metinleri daha kolay anlamanıza yardımcı olur

Önünüze çıkan herhangi bir metin: mail, gazetede köşe yazısı ya da sınavda gördüğünüz vb. bir yazıyı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda makale yazma yeteneğinin gelişmesinde de oldukça etkilidir.

Her gün düzenli olarak kitap okumak okuduğumuz yazıları daha kolay anlamamıza yardımcı olacak ve yazılı olarak kendimizi ifade edebilme yeteneğini de önemli ölçüde geliştirecektir.

3. Stresi azaltmaya yardımcı olur


İş ya da okul hayatının yoğun temposunda gün içinde çok fazla stresli olunan zamanlar olabiliyor. Kitap okumak, stres seviyemizi azaltıp günün daha sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur. O nedenle her gün kitap okumak fazla stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Kelime dağarcığını genişletir

Günümüz dünyasında kendimizi ifade edebilmek oldukça önemlidir. Kitap okumak kelime dağarcığını geliştirir ve bu da sözlü ve yazılı kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirir. 

5. Yaratıcılığı geliştirir

Okumak aynı zamanda yaratıcılığı geliştirir. Yeni fikirlere ve düşüncelere maruz kalmak kendi düşüncelerimizin gelişmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Düzenli olarak okuduğunuzda yaratıcılığınızın önemli ölçüde gelişmiş olduğunu göreceksiniz.

6. Empati yeteneğini geliştirir

Karşımızdaki kişiyi anlayabilmek için empati kurabilmek çok önemlidir. Empati kurmayı, olaylara başkasının bakış açısıyla bakmaya çalışmak ya da kendimizi başkasının yerine koyarak onu anlamaya çalışmak gibi tanımlayabiliriz. Kitap okumak sizi çok farklı duygulara ve karekterlere maruz bırakır . Farklı bakış açılarına tanık olarak empati yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

7. Okuma hızını artırır

Her gün düzenli bir şekilde kitap okumanın bir diğer faydalarından birisi de okuma hızını ciddi bir şekilde artırmasıdır. Okuma hızının artması sonucunda bir mail ya da makaleyi daha kısa sürede okuyabiliriz yani kısacası aynı sürede daha fazla bilgi alınabilir. Bunun sonucunda da zamandan kazanılmış olunur. 

8. Hafızayı güçlendirir

Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Her gün düzenli kitap okumak hafızayı önemli ölçüde güçlendirecektir ve olaylar arasında bağlantı kurmayı kolaylaştıracaktır. Buna bir çeşit beyin egzersizi diyebiliriz.

9. Konsantrasyon süresini artırır

Kitap okumanın konsantrasyonu ve süresini artırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Düzenli olarak günde sadece yarım saat kitap okumak bile konsantrasyon artışında önemli bir rol oynamaktadır.

10. Bilgi birikimini artırır

Okumak bir çok bilgiye ulaşmanızı sağlar. İster çevrimiçi bir yazı okuyor olun ya da kişisel gelişim hakkında bir kitap okuyor olun hiç fark etmez. Düzenli olarak kitap okumak bilgi birikiminizi artırarak kendimizi ifade etme yeteneğini geliştirecektir.

Yukarıdaki maddeler kitap okumanın en çok bilinen faydaları arasında yer almaktadır. Ancak aynı zamanda kitap okumanın daha bilmediğimiz pek çok faydası vardır. Her gün kitap okumanın yukarıda yazılan maddelerin yanı sıra pek çok daha faydası olacaktır. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir