Hedef Belirlemek Ve Belirlenen Hedeflere Ulaşmak İçin Anahtar Adımlar

Daha henüz çocukken başlarız hedef koymaya ve o hedefleri gerçekleştirmek için de çaba harcarız. Bu hiç bitmeyen bir süreçtir. İnsan her zaman yaşama tutunmak için bir sebep, amaç ve hedef belirler ve o doğrultuda yaşar. Hedefsiz bir yaşam, hayatın rüzgarı içinde sürüklenmek gibidir. 

Herkesin hayatında bir amaç yaratmak için hedef belirlemeye ve o hedefe ulaşabilmek için de bir yol haritasına ihtiyacı vardır. Hedef belirlemek ve iyi bir yol haritası oluşturmak için de yeterli bir süre gereklidir. Bu süre kişiden kişiye değişmektedir ama en az bir hafta gerekir. 

Hedef Belirlemek Ve Yol Haritası Oluşturmak İçin İki Temel Adım

Hedef belirlemek için önce ne yapmak istediğimizi tespit etmemiz gerekir. Bunun içinde sadece “ne yapmak istiyorum” gibi basit görünen ama cevap vermesi zor olan bir soruya yazılı ya da sözlü olarak cevap vermek yeterlidir. Bu adım yol haritasını basamaklarını oluşturmanın  ilk adımı olduğundan net bir cevap verilmelidir. Bu soru üzerine yeteri kadar düşünmeniz yeniden bu adımları tekrarlamamak için önemlidir.

Yol haritası burada hedefin yönetilebilir parçalara bölünüp sıralanmasıdır. Yol haritasında birçok küçük görev olacaktır bu nedenle bu görevlerin arasından kilometre taşları seçmek, hedefe zamanında ulaşıp ulaşılmadığını  kontrol etmek açısından faydalı olabilir.

1. Hedef Belirleme

İlk adım olarak hedef belirlemede öncelikle, yapmak istediğinizle uyumlu bir hedef seçmeniz gerekmektedir. Hedefin SMART yani: belirli, ölçülebilir, başarılabilir, sonuç odaklı ve zamana bağlı olmasına dikkat edilmeli. Net hedefler belirlerseniz, net bir yol çizebilirsiniz.

2. Hedefinizi Yönetilebilir Parçalara Bölün Ve Yol Haritası Oluşturun

Hedefinizi yönetilebilir adımlara bölmeye “Bu hedefe ulaşmak için neye ihtiyacım var” gibi bir soru sorarak başlayabilirsiniz. Ardından “elimde ne var ne yok” gibi bir soruyu cevaplayabilirsiniz. Böylece hedefi daha küçük parçalara bölmek daha kolay olacaktır.

Küçük adımları takip etmek büyük bir adımı takip etmekten daha kolaydır. O nedenle bu aşamada hedefinizi yönetilebilir adımlara bölmek hem süreci takip etmeyi kolaylaştırır hem de motivasyonun devam etmesini sağlar.

Yol haritası oluşturun: Hedefinizini yönetilebilir adımlara böldükten sonra bu adımları basamak basamak sıralamanız gerekmektedir.

Ek olarak

Daha fazla bilgi…

Olası engeller ve zorluklar için plan oluşturma 

Karşılaşacağınızı düşündüğünüz ya da karşılaştığınız bu zorlukları olduğu gibi değerlendirip bir çıkış yolu bulmakta ya da yapmakta fayda var. Zorlukları üstesinden gelmek için plan yapın. Bir kağıt kalem yeterli olacaktır. 

Planın başarısını değerlendirmek 

Planın ( Yol haritası ya da eylem planı ) başarısını değerlendirmek için belirli aralıklarla hedeflerinize zamanında ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için kilometre taşları belirlemeniz faydalı olabilir. İngilizcesi milestones olan bu kilometre taşlarını kendinize uygun olan süre zarfında belirleyebilirsiniz.

Planı Güncel Tutmak

Her planda bazen gecikmeler olabilir o nedenle bazen planlarda esneklik payı bırakmak gerekmektedir. Arada bir planınızı gözden geçirebilir ve hatta planda değiştirmeler yapabilirsiniz. Unutmayın planınızı güncel tutmak önemlidir.

Ve diğer…

Hedef belirlerken başta gelen unsur hedefin gerçekçi olmasıdır. Hedef ne kadar gerçekçi olursa başarıya ulaşma yüzdesi de bir o kadar da artar.

Zamana bağlı kalmak

Bir hedefe gerçekten ulaşmak uzun ve çaba gerektiren bir süreçtir. O nedenle belirlenen bir hedefe ulaşmak için yeteri kadar zaman tanınmalıdır. Plan yaparken, verilen süre konusunda gerçekçi olunmalı ve olası aksamalar için esneklik payı bırakılmalıdır. 

Net hedefler belirlemek

Net hedefler belirlemek için somut hedefler belirlemek diyebiliriz. Ne kadar somut hedefler belirlerseniz plan yapmak daha kolay olacaktır. Ayrıca somut hedefleri zihnimizde net bir şekilde canlandırabiliriz ancak bu soyut hedefler için geçerli olmayacaktır.

Motive edici unsurları tespit etmek

Bir hedefe bağlı kalmak için, bir motivasyon kaynağının olması gerekir. Bu motivasyon kaynağını bir amaç veya amaçlar olarak belirleyebiliriz. Biz insanlar hedefler doğrultusunda amaçlar uğruna çalışırız. 

Hedefi tanımak

Birey nerede duracağını bilmelidir. Bir hedefe ulaştıktan sonra bile o hedefe yönelik çalışmaya devam etmek pek mantıklı değildir. Hedefe ulaşıp ulaşmadığını anlamak hedefi tanımaktan 

geçer. Hedefi daha iyi anlayabilmek ve tanıyabilmek için hedefin somut olması önemlidir.

Hedefe ulaştıktan sonra yeni hedefler belirlemekten vazgeçmekten kaçınmak gerekir. Mutlaka yeni hedefler belirlemek ve yeni amaçlar belirlemek önemlidir. Hedeflerinize ulaştığınızda küçük bir mola verip yeni hedefler belirlemeye devam edilmelidir.

Alternatif yollar oluşturun

Bazı zamanlar planlar başarılı olmayabilir ama bu sorun değil böyle durumlar için bir b planı hatta, bir c planı oluşturmak etkili olacaktır. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir