Feynman Tekniği İle Kalıcı Öğrenme

Feynman tekniği, fizikçi Richard Feynman tarafından geliştirilen, öğreterek öğrenmeyi hedefleyen bir öğrenme tekniğidir. Herhangi bir konu hakkında öğrenmek ya da sınava çalışmak için harika bir yoldur. Feynman tekniği ile daha verimli ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Feynman tekniği sayesinde ezberle öğrenmeyi aktif öğrenmeye çevirip hayatınıza o bilgiyi dahil edebilirsiniz. 

Feynman tekniği 4 aşamadan oluşmaktadır: Öğren, öğret, eksiklerinin üzerine çalış ve basitleştir. Günümüzde hala en etkili çalışma tekniklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bu makalede:

  1. Richard Feynman kimdir ?
  2. Feynman tekniği nedir ve nasıl çalışılır ?
  3. Feynman tekniği neden etkilidir ?
  4. Daha fazla ipucu

Richard Feynman Kimdir? 

Richard Feynman 1918 doğumlu Amerikalı bir fizikçidir. Feynman karmaşık ve bilimsel konuları herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatmasıyla da biliniyordu. 1942 yılında 2. Dünya savaşı sırasında atom bombasının gelişmesine katkı sağlayan kişilerdendir. 1965 yılında Julian Schwinger ve Shinichiro Tomonaga ile kuantum elektrodinamiği çalışmalarıyla nobel ödülü almışlardır.

Feynman Tekniği Nedir Ve Nasıl Çalışılır?

O zaman kısa bir tanım yaptıktan sonra tekrar Feynman tekniğine dönebiliriz. Feynman tekniği öğreterek öğrenmeyi hedefler. Önce çalışın ve kendi cümleleriniz ile notlar alın, ardından onu hayali bir topluluğa ya da gerçek bir insana, altı yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği kadar basit cümleler kullanarak anlatın sonra da öğretirken gördüğünüz eksikleri tekrar çalışın ve bu döngüyü tekrarlayın. 

Öğren 

İlk olarak yapmanız gereken çalışacağınız konuyu belirlemek. Sonrasında da bu konuya çalışmak olacak. Seçtiğiniz konuyu çalışırken kendi cümleleriniz ile notlar almanız önemlidir. Çünkü daha sonra o notlar üzerinden çalışmaya devam etmeniz gerekiyor.

Öğret

İkinci aşama olan öğretme aşamasında ise çalıştığınız konuyu karşınızda hayali bir topluluk varmış gibi sözlü olarak anlatmaya başlayın. Ancak eğer karşınızda gerçek bir kişi olursa çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Unutmayın anlatırken küçük bir çocuğun anlayabileceği basitlikte anlatmanız gerekir.

Eksiklerinizi Tamamlayın

Konuyu anlatırken mutlaka eksiklerinizi fark etmişsinizdir. O zaman şimdi sıra geldi o eksikleri tekrar çalışmaya. Eksiklerinizi tekrar gözden geçirin ve gerekirse yazılarınızı tekrar düzenleyin ya da ekleme yapın.  Bu adım bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Basitleştirme ve Geliştirme

Burada elindeki açıklamalarda sadeleştirme ve yapabiliyorsan somutlaştırma yapman gerekiyor. Üçüncü adımda eksiklerinizi tamamladıktan sonra tüm açıklamaları tekrar gözden geçirin ve bu açıklamaları daha anlaşılır kelimeler ve cümleler kullanarak yeniden düzenleyin.  Hatta analojiler kullanarak bilgilerin daha net anlaşılmasını ve kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu adımları konuyu öğrenene kadar tekrar etmeniz gerekiyor. En sonda konuyu tam olarak anladığında o bilgilerin kalıcı hale geldiğini fark edeceksiniz. 

Feynman tekniği neden etkilidir ?

Feynman tekniği bilgiyi ezberlemenin ötesine geçirdiği için kalıcı hale getirmektedir. Öğreterek öğrenmeyi hedeflediği için bilgiyi hayata geçirmiş olur. Tabii ki diğer çalışma tekniklerinden daha fazla çaba isteyen bir tekniktir. Fakat sonuçları kalıcı olmaktadır. İşte Feynman tekniğinin neden daha etkili olduğunun  bir cevabı.

Ayrıca Feynman tekniği bilgiyi öğretirken sözlü ve yazılı iletişim yeteneğimizi kullandığımız için bu alanda gelişmeyi sağlar.

Daha fazla ipucu

  1. Kitaplarda altını çizmek yerine not alın

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda cümlelerin altını çizerek öğrenmenin etkisiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yerine bir başka kağıda ya da deftere not alarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

  1. Zor olduğunu unutma

Burada en çok yapılan yanlışlardan biri öğrenilen konunun zor olduğunu unutmaktır. İyi sonuçlar çok zor elde edilir o nedenle bir konuda zorlanmak pes etmek anlamına gelmemeli.

  1. Tekrar etmek

Bu dört adımı belirli aralıklarla tekrar etmek öğrenilenlerin kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. O nedenle Feynman tekniğinde tekrar etmek oldukça önemlidir.

Feynman tekniği ile sınavlarda ya da öğrenmek istediğiniz konularda çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu teknik hala günümüzde en etkili çalışma tekniklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bilgiyi kalıcı olarak öğrenmek için harika bir yol.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir