Daha Verimli Çalışmak İçin Öneriler

Verimli çalışmak çalıştığımız süre zarfı boyunca yapabileceğimiz en iyi sonuca ulaşmamızı sağlar. Yoğun iş hayatı temposunda verimli çalışmak başarıya ulaşmamıza yardımcı olur.

Az ama doğru çalışmak sözü buradan gelmektedir. Önemli olan çok çalışmak değil, verimi koruyabildiğin zaman dilimi kadar çalışmaktır. Tabii bu iş hayatında pek mümkün olan bir şey olmuyor maalesef. Burada amaç 8 yada 10 saatte maksimum verim ile çalışmayı hedeflemek oluyor.

  1. Görev Listesi Oluşturun 

Bir görev listesi oluşturmanın sonucunda, günün sonunda gün içinde ne yaptığınıza dair bir kanıt olmuş olur. Dolayısıyla gün içinde yapılması gereken görevleri bir not kağıdına ya da bir deftere not alabilirsiniz. Unutmayın beklenmeyen aksamalar sonucunda bazı görevler aksayabilir o nedenle beklemeyen gecikmeler konusunda gerçekçi olunmalı ve zaman tanınmalı.

  1. Mola Verin

Mola vermek beyni dinlendirmeye ve dikkati toplamaya yardım eder. Bu nedenle belirli zaman aralıkları içinde mola vermek hem daha verimli çalışmaya  yardımcı olacaktır, hem de gün sonunda yorgunluğun daha az olmasını sağlayacaktır. 

  1. Görevler İçin Süre Belirleyin 

Bir göreve belirli bir süre içinde bakmak bir göreve ne zaman biterse o zaman bırakırım bakış açısından çok daha doğru olan bir bakış açısıdır. Örneğin x görevi için iki saat veriyorum kendime ya da y görevine bugün iki saat yarın iki saat çalışıcam gibi. Burada gerçekçi olmak önemlidir. Bu çalışmanızın verimini önemli ölçüde artıracaktır.

  1. Günlük Çalışma Programı Oluşturun

Günlük çalışma programı oluşturmak gün içinde takip edilecek bir yol haritası sağlar ve verimli çalışmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kafa karışıklığını minimum olmasını sağlamaya yardım eder.

  1. Çoklu Görevden Kaçının 

Görevler arasında fazla geçiş yapmak bilişsel aşırı yüklenmeye neden olur ve verimliliği azaltır. İnsan beyni her seferinde tek bir görevi yapmak üzere programlanmıştır. Bunun yerine her seferinde bir göreve odaklanın tamamlayın ve bir sonrakine geçin.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir